Na Valech 4/289, Praha 6 Telefon 233 325 636 OBJEDNÁNÍ
Karcinom prostaty je v současné době považován za jeden z hlavních medicínských problémů v mužské populaci. Jedenáct procent všech nádorů v mužské populaci tvoří právě karcinom prostaty, který je také zodpovědný za 9 % všech úmrtí na zhoubný nádor v zemích Evropské unie.
U padesátiletého muže s životním výhledem 25 let je riziko mikroskopického nálezu karcinomu prostaty 30 %, klinicky významného nálezu karcinomu prostaty 10 % a riziko úmrtí na tuto diagnózu 3 %. Nejnovější epidemiologické údaje svědčí o tom, že muž s lokalizovaným a dobře diferencovaným karcinomem prostaty má 9 % riziko úmrtí na tento karcinom do 15 let. Výskyt karcinomu narůstá ve vyšším věku. Více než 75 % nově zjištěných případů této nemoci postihuje muže starší 65 let. Narůstá však i výskyt zhoubného nádoru prostaty ve věkové skupině 50-59 let.
Přibližně 50 % pacientů má určenou diagnózu v době lokalizovaného onemocnění, necelých 20 % pak v době generalizace. Přes zavedení PSA do diagnostiky karcinomu prostaty zůstává v době stanovení diagnózy nepříznivě vysoký podíl pokročilých stádií onemocnění.
ANDROPAUZA
Nejen svět medicíny, ale i široká veřejnost se touto otázkou stále více zabývají. Odpověď se skrývá v termínech ANDROPAUZA, PADAM syndrom (Partial Androgen Deficiency of Aging Male), ADAM (Androgen Decline in the Aging Male) nebo Climacterium Virile, či snad ještě lépe částečná androgenní nedostatečnost stárnoucích mužů. Hormonální změny související s věkem jsou velice dobře popsány u žen a hormonální substituce v období klimakteria je dnes téměř samozřejmostí.
Také u mužů však dochází ve věku kolem 40 - 60 roků k poklesu hormonální aktivity. Na rozdíl od žen, nedochází u mužů k poklesu hormonů v krátkém časovém úseku, ale jde o děj kontinuální a pozvolný. Pro některé muže je toto období spojeno s postupnou a nepříjemnou změnou kvality života, poklesem jejich sexuality, nálady a energie. Někdy dokonce může vést i k závažnějším zdravotním problémům.
Pány, kteří na svá léta vypadají velmi dobře, a také pány, kteří vypadají podstatně starší než jsou, zná ze svého okolí asi každý. A každý muž by chtěl být samozřejmě v té první skupině, až bude starší. Potíž je v tom, že na to muži začínají myslet obvykle až tehdy, když se objevují výraznější potíže. Menší problémy odbývají velmi často mávnutím rukou.
STÁRNUTÍ POPULACE
Podle údajů Světové zdravotnické organizace lidská populace stárne, zvyšuje se absolutní i relativní podíl mužů i žen ve starších věkových kategoriích. Zatímco na začátku 19. století žila na naší planetě 1 miliarda lidí, v současné době je to 7,4 miliardy a odhad pro rok 2050 je 9 miliard lidí.
Také v České republice se mění věková struktura populace, která je, stejně jako v ostatních vyspělých zemích, charakterizována populačním stárnutím. Obecně můžeme říci, že obyvatelstvo České republiky v následujících 50 letech výrazně zestárne. Podíl osob ve věku nad 65 let by se mohl v roce 2050 přiblížit k jedné třetině, což by znamenalo zdvojnásobení současného podílu. Nejrychleji bude přibývat osob v nejvyšším věku - počet obyvatel starších 85 let by se měl do roku 2050 zpětinásobit.
Fenomén stárnutí mužské populace přináší i zvýšený výskyt nemocí a funkčních poruch typických pro starší věk. Nejčastějšími urologickými a andrologickými onemocněními u starších mužů jsou nezhoubné a zhoubné zvětšení prostaty, sexuální problémy a úbytek mužských pohlavních hormonů.